UDN wciąż zabija

UDN to skrót Ulcerative Dermal Necrosis, po polsku: wrzodziejąca martwica skóry, to choroba zagrażająca populacji troci i łososi w naszych rzekach, o której słyszał każdy trociarz. Niestety wszystko wskazuje na to, że kolejny sezon tarłowy w Parsęcie zakończy się setkami martwych ryb zabitych przez tą tajemniczą chorobę. Z informacji uzyskanych od strażników SSR i wędkarzy przebywających nad okolicznymi rzekami dowiadujemy się, że ryb zainfekowanych przybywa.

Korzystając z okazji przypominam wszystkim o badaniach prowadzonych przez Marka Kulikowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, próbującego znaleźć źródło zakażenia, któremu nasze Koło pomaga w zdobyciu próbek. Każda chora ryba jest bezcennym materiałem do jego badań, dlatego ponownie apelujemy o pobieranie płetw piersiowych oraz brzusznych i umieszczanie ich w specjalnych probówkach wypełnionych spirytusem. Wszystkie niezbędne informacje oraz naczynia można otrzymać w siedzibie kołobrzeskiego Koła Miejskiego, tam również odbieramy pojemniki z płetwami.

WS