Nowe zasady dotyczące wędkowania w porcie

Wiadomość zamieszczona na naszej stronie nie dotyczy wód będących w jurysdykcji Polskiego Związku Wędkarskiego, jednak z uwagi na zainteresowanie tematem i danie możliwości naszym członkom (w wielu przypadkach posiadających zezwolenie na wędkowanie na wodach morskich) bezpośredniego dotarcia do informacji, zamieszczamy treść korespondencji jaką otrzymaliśmy od Kapitana Portu Kołobrzeg.

Informacja ze spotkania użytkowników portu Kołobrzeg, przedstawicieli Straży Granicznej, Polskiego Związku Wędkarskiego z Kapitanem Portu Kołobrzeg w dniu 28.02.2013 r.

Na spotkaniu ustalono co następuje:

Zasady uprawiania sportowego połowu ryb w granicach portu Kołobrzeg:

1.           Połowy mogą być wykonywane przez osoby posiadające ważne sportowe zezwolenia połowowe wydane przez Inspektorat Rybołówstwa Morskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

2.           Wprowadza się zakaz połowu ryb z jednostek pływających na obszarze portu i toru podejściowego do portu oraz z lądu z następujących budowli morskich:

- głowice falochronów i falochrony,

- Nabrzeża Bosmańskiego, oraz nabrzeży przy Basenie Łodziowym,

- Nabrzeży: Pilotowe, Węglowe, Zbożowe, Słupskie, Koszalińskie i przy zjazdach Ro-Ro objętych „Planem ochrony portu Kołobrzeg” zatwierdzonym przez Ministra Infrastruktury w 2012 r.

- Nabrzeży: Bunkrowe, Zachodnie Żelbetowe, Wydmowe, oraz nabrzeży wokół Basenu Sportowego.

3.           Użytkownicy innych niż wymienione powyżej nabrzeża mają prawo wprowadzić zakaz połowów z ich nabrzeży po pisemnym poinformowaniu o powyższym Okręgowego Inspektoratu Ochrony Rybołówstwa Morskiego w Słupsku za pośrednictwem placówki w Kołobrzegu i Kapitanatu Portu Kołobrzeg do dnia 15 marca 2013 r., oraz wystawieniu na nabrzeżu tablic informujących o zakazie.

4.           Użytkownik w przypadkach związanych z konserwacją lub eksploatacją nabrzeża może polecić osobie poławiającej zaprzestanie połowów oraz opuszczenie określonego miejsca na czas nieokreślony.

5.           Osoby uprawiające sportowy połów ryb zobowiązane są do zachowania szczególnej ostrożności przy wykonywaniu połowów dla uniknięcia narażenia na niebezpieczeństwo zranienia osób trzecich lub wyrządzenia szkód.

6.           Osoby poławiające mają obowiązek nie przeszkadzać w bezpiecznym manewrowaniu jednostek pływających na akwenach portowych.

7.           Osoby poławiające winny dbać o porządek na zajmowanym miejscu na nabrzeżu zarówno podczas wykonywania jak i po jego zakończeniu.

8.           Osoby naruszające powyższe zasady tracą prawo wykonywania połowów sportowych w granicach portu Kołobrzeg.

9.           Tracą ważność wszystkie dotychczas wydane przez Kapitana Portu zezwolenia na połów z nabrzeży portowych w porcie Kołobrzeg.