Kto zatruł rzekę?

W niedzielne przedpołudnie (25.11) kilku członków naszego Koła, zaalarmowanych niecodziennym kolorem wody płynącym korytem Parsęty, próbowało zlokalizować źródło zanieczyszczenia rzeki. Telefonicznie powiadomiliśmy Komendanta Społecznej Straży Rybackiej, a sami równocześnie w kilku miejscach wyruszyliśmy nad brzegi Parsęty i jej dopływów na terenie powiatu kołobrzeskiego. Z napływających informacji wynikało, że zanieczyszczenie mogło się pojawić w okolicy Ząbrowa, dlatego tam skoncentrowaliśmy naszą uwagę. Zbadaliśmy i sfotografowaliśmy wszystkie rowki i ewentualne miejsca, którędy zanieczyszczenie mogło wpłynąć do rzeki. W żadnym z miejsc które odwiedziliśmy nie znaleźliśmy śladów spływu zanieczyszczeń. W miarę upływu czasu, dokładne wskazanie tego miejsca stawało się niemożliwe ponieważ woda zaczęła się klarować i dalsze poszukiwania powyżej mostu w Ząbrowie nie miały sensu.

Udało nam się ustalić, że rzeka koloru kawy z mlekiem była jednocześnie fotografowana w Rościęcinie i na wysokości Zieleniewa. Nie mając wiedzy gdzie plama się zaczyna i gdzie kończy można przyjąć, że miała kilka kilometrów długości, co wskazuje na znaczne ilości zanieczyszczeń, które przedostały się do Parsęty.

Gdzie jest źródło zanieczyszczeń? Na sygnały czekamy pod adresem; pzwkolobrzeg@wp.pl  lub tel. 604 214 345

WS