Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Złe wieści dla miłośników troci

Od Komendanta SSR Powiatu Kołobrzeskiego otrzymaliśmy kolejne zdjęcia chorych ryb wyłowionych z Parsęty. Jedna z ryb z rozprutym przez wydrę brzuchem, została znaleziona w niedzielę 28 października w okolicy Pyszki. Samca troci widocznego na pozostałych zdjęciach wyłowiono we wtorek 30 października, w Kołobrzegu przy starej hydroelektrowni, u zbiegu ulic Rzecznej i Kamiennej. Z relacji Komendanta wynika, że chora, około 80-cm troć była wielką sensacją dla przechodniów. niestety jest również bardzo smutnym widokiem dla wszystkich miłośników tych pięknych ryb.

Jest już pewne, że stado dzikich troci wpływających do Parsęty w tym roku również zostanie zdziesiątkowane przez tajemniczą chorobę. Wielu wędkarzy twierdzi, że jest to UDN (Ulcerative dermal necrosis), czyli wrzodziejąca martwica skóry na którą nie ma jak dotąd antidotum. Najgorsze jest to, że nic nie możemy zrobić. Trzeba czekać, aż epidemia sama ustąpi.

Więcej na temat oceny stanu zdrowotnego tarlaków z rzek pomorskich dowiecie się z tekstu dołączonego poniżej w formie załącznika.

WS

Poleć znajomemu

Załączniki

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (3)

 • witek_ziemkowski Data dodania: 9 lat temu Oceń: 0 + / -

  Powinno być,,zaraza w przyszłym roku może objąć (oby nie)...."

 • witek_ziemkowski Data dodania: 9 lat temu Oceń: 0 + / -

  Rzeczywiście mogę potwierdzić, że w latach ubiegłych jak i w tym roku nie stwierdziłem chorych ryb w Łebie. Choroba zbiera śmiertelne żniwo w Słupi i z tego co mi wiadomo tegoroczna skala tego zjawiska jest wysoce niepokojąca. Mam natomiast wrażenie, iż niewykluczonym jest, że to ostatni już dzwonek i zaraz w przyszłym roku może (oby nie) rzeki które skutecznie opierały się jej od 5 lat a konkretnie Łebę i Inę. Tego roku los ten dotknął stosunkowo wolną od choroby przez te lata Łupawę. Trzeba wiedzieć, że smolty ktorym zarybiana jest np. Słupia i Łeba pochodzą od rożnych hodowców. Możliwe, choć nie ma na to żadnych dowodów, iż tu tkwi jeden z problemów ktory należy zbadać. Apeluję o stworzenie pisma do Najwyższej Izby Kontroli jako instytucji niezależnej w celu zbadania zaistniałej sytuacji oraz dokonania kontroli w hodowlach ,,produkujących" smolty jak i ośrodkach zarybieniowych PZW. Proszę potraktować to poważnie służę ewentualną pomocą za kilka tygodni jak będę wolny. Pozdrawiam.

 • Makara Jerzy Data dodania: 9 lat temu Oceń: 0 + / -

  jerzymakara

  CIEKAWA INICJATYWA WĘDKARZY ZE SŁUPSKA I GDAŃSKA -Pleśniawka i wrzodziejąca martwica atakują skórę głównie troci i łososi.
  Marcin Miller z Parku Krajobrazowego Dolina Słupi mówi, że choroba nie jest nowością, jednak pojawia się po raz pierwszy przed tarłem i w takiej skali: Ryby masowo zdychają i nie doczekają tarła, więc to jest bardo powazna sprawa. Teodor Rudnik z Polskiego Związku Wędkarskiego w Słupsku mówi, że tylko wczoraj do utylizacji przekazano 150 ryb znalezionych w słupskim Kanale Młyńskim. Ryby chorują niemal we wszystkich rzekach Pomorza. Mam z Lęborka głosy od kolegów, że w Lęborku nie ma chorych ryb. Na Redzie sie jako pierwszej pokazała chora ryba i na wszystkich rzekach pomorskich, gdzie troć i łosoś wstępują do rzek, na wszystkich są chore .Przyczyn choroby nie udało się ustalić. Są tylko przypuszczenia związane np. z zarybianiem rzek: One są hodowane do 17 cm w ośrodkach hodowlanych przez 2 lata, tam otrzymują lekarstwa, być może że tracą naturalna odporność
  Wędkarze z Elbląga, Gdańska i Słupska wystąpili do marszałka woj. pomorskiego z prośbą o spotkanie w sprawie planu udrażniania rzek i odstąpienia od zarybiania.