Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Nieznajomość przepisów może być droga

Okres wakacyjny zwielokrotnia wyjścia nad wodę z wędką. Często naszym członkom towarzyszy wówczas najbliższa rodzina i tu zaczyna się problem. Niestety z obserwacji wynika, że wielu wędkarzy nie zna obowiązujących przepisów. Sprawa dotyczy wspólnego wędkowania z najbliższymi.

Jest to precyzyjnie opisane w Regulamine Amatorskiego Połowu Ryb, gdzie w rozdziale II, pkt 8 jest napisane, cyt.: „Członek PZW ma prawo udostępnić współmałżonkowi, posiadającemu kartę wędkarską, jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałżonka składki członkowskiej oraz składki na ochronę i zagospodarowanie wód. Powyższe ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki.”

Zgodnie z powyższym, o ile nasze żony mają ochotę nam towarzyszyć wędkując, czym prędzej powinny wyrobić sobie kartę wędkarską (proszę nie mylić tego dokumentu z Legitymacją członkowską PZW). Kartę bezpłatnie wystawi nam Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego, jednak najpierw nasze żony muszą zdać egzamin ze znajomości przepisów przed Komisją egzaminacyjną Koła PZW.

Kolejną istotną wskazówką dla wędkujących małżeństw korzystających z uprawnień jednego ze współmałżonków jest ostatnie zdanie cytowanego przepisu. Nie wolno im wg powyższych zasad łowić na wodach górskich i podczas uprawiania spinningu (na wszystkich łowiskach). W obu przypadkach wolno wędkować tylko przy użyciu jednej wędki.

Wiesiek Skólmowski

 

  * przepisy dotyczą również mężów członkiń PZW.

 

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (2)

 • Kasprowicz Łukasz Data dodania: 9 lat temu Oceń: 1 + / -

  kordeczek

  Według mnie w Kołobrzegu również to kosztuje i o dziwo nie można odebrać karty i zapłacić w jednym miejscu! Banalne ale taka biurokracja .
  Pozdrawiam

 • Makara Jerzy Data dodania: 9 lat temu Oceń: 1 + / -

  jerzymakara

  Witam Panie Wieśku. Mam uwagę, co do bezpłatnego otrzymania karty wędkarskiej. Nie wiem jak jest w Starostwie Kołobrzegu, lecz wg. ustawy, która realizowana jest poprzez urzędy miast oraz starostwa, pobierana jest opłata w wysokości 10 zł. Tak jest w Urzędzie Miasta Koszalin i Koszalińskim Starostwie.Komplet dokumentów stanowi: owa opłata, stwierdzenie przez komisje egzaminacyjna koła wędkarskiego o zdaniu egzaminu oraz wniosek o wydanie karty. Wniosek nie jest dokumentem jednolitym, standardowym, jeżeli chodzi o treść, obowiązującym w całej Polsce, gdyż poszczególne komórki organizacyjne samorządów mogą go drukować wg własnego uznania.Zasada jest jedna Starostwa wydają karty wędkarskie dla mieszkańców zamieszkałych na terenie powiatu, natomiast urzędy miejskie dla mieszkańców miast. Pozdrawiam i wędkarsko udanego weekendu życzę.

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Ilość odwiedzin