Nieznajomość przepisów może być droga

Okres wakacyjny zwielokrotnia wyjścia nad wodę z wędką. Często naszym członkom towarzyszy wówczas najbliższa rodzina i tu zaczyna się problem. Niestety z obserwacji wynika, że wielu wędkarzy nie zna obowiązujących przepisów. Sprawa dotyczy wspólnego wędkowania z najbliższymi.

Jest to precyzyjnie opisane w Regulamine Amatorskiego Połowu Ryb, gdzie w rozdziale II, pkt 8 jest napisane, cyt.: „Członek PZW ma prawo udostępnić współmałżonkowi, posiadającemu kartę wędkarską, jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałżonka składki członkowskiej oraz składki na ochronę i zagospodarowanie wód. Powyższe ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki.”

Zgodnie z powyższym, o ile nasze żony mają ochotę nam towarzyszyć wędkując, czym prędzej powinny wyrobić sobie kartę wędkarską (proszę nie mylić tego dokumentu z Legitymacją członkowską PZW). Kartę bezpłatnie wystawi nam Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego, jednak najpierw nasze żony muszą zdać egzamin ze znajomości przepisów przed Komisją egzaminacyjną Koła PZW.

Kolejną istotną wskazówką dla wędkujących małżeństw korzystających z uprawnień jednego ze współmałżonków jest ostatnie zdanie cytowanego przepisu. Nie wolno im wg powyższych zasad łowić na wodach górskich i podczas uprawiania spinningu (na wszystkich łowiskach). W obu przypadkach wolno wędkować tylko przy użyciu jednej wędki.

* przepisy dotyczą również mężów członkiń PZW.