Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

42 martwe młode trocie

Niedawno pisałem o smoltach skłusowanych w Parsęcie w okolicy Bard, dzisiaj mogę pokazać wszystkim zainteresowanym zdjęcia 42 ryb z opisanej akcji (w jednej reklamówce było 20, a w drugiej 22 smolty). Jest to tragiczny obraz skutków procederu, z którym nie można się pogodzić. Chociaż podzielam zdanie wielu kolegów sprzeciwiających się wpuszczaniu dziesiątek tysięcy tych ryb tak wysoko, to nie mogę się pogodzić z ich mordowaniem. Uważam, że jak najszybciej powinny zostać podjęte zintegrowane działania zmierzające do przykładnego ukarania pseudo wędkarzy noszących takie same legitymacje jak my.

Zdjęcia są również potwierdzeniem dziwnego zjawiska, które występuje przy tegorocznym zarybianiu, a które zauważyli już wcześniej wędkarze nad Parsętą – smolty mają płetwy tłuszczowe! Czyżby „ktoś” bał się przyznać do ryb wpuszczonych do naszej rzeki w tym roku?

Wiesiek Skólmowski

 

PS

Dziękuję Komendantowi Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Kołobrzeskiego za udostępnienie zdjęć z akcji.

 

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (10)

 • bladawiec Data dodania: 9 lat temu Oceń: 3 + / -

  bladawiec

  To nie jest kłusownictwo tylko przesunięta w czsie selekcja naturalna. Tak samo naturalna jak naturalne są te zarybienia smoltem. To tak samo jak by z kazdego jaja jakie kobiety produkują co miesiąc ktoś chcaiłby by rodzil się człowiek. Jest to mozliwe? Owszem ale było by nas pewnie już kilkaset miliardów i zjadalibysmy się nawzajem. Natury nie przeskoczysz. A sam Pan Janusz Nyk powiedział, że pojemność biologiczna dorzecza Parsęty jesli chodzi o ilość smoltów to liczba 6000 sztuk, wkiec z kąd ta ilość 100 000? Można powiedzieć, że nie znam się na tym ale liczby nie kłamią.

 • Parsęta Data dodania: 9 lat temu Oceń: 1 + / -

  Ja myślę,że jeżeli ktoś się nie zdobędzie na odwagę to będzie tylko gorzej.Klęska ekologiczna.

 • Parsęta Data dodania: 9 lat temu Oceń: 1 + / -

  Dziekuje panie Witku za realne spojzenie na sprawe a nie wciskanie nieprawdy jak to robią co nie którzy,tak dobrze obrazującego obecną sytuację komentrza na temat zarybien smoltami i spraw z nimi zwiazanych na tej stronie koła jeszcze nie było.Pozdrawiam.

 • wędkomaniak Data dodania: 9 lat temu Oceń: 1 + / -

  wedkomaniak

  homing troci z zarybiania Parsęty smoltami, to odrębny temat.
  Moim zdaniem nie można wmawiać dłużej wędkarzom twierdzeń o instynkcie, który nakazuje im powrót do naszej rzeki. Smolty wpuszczane do Parsęty hoduje się przez dwa lata w innej rzece. Inkubacja ikry, wylęg i życie przez dwa lata aż do smolta – wszystko odbywa się na Grabowej i Bielawie (dopływie grabowej).

 • witek_ziemkowski Data dodania: 9 lat temu Oceń: 3 + / -

  Jeżeli chodzi o tzw. homing troci wpuszczanych do naszych rzek jako stadium smolt, ich późniejsze naturalne tarło to polecam zapoznać się ze streszczeniem badań wykonanych przez naukowców z IRS-u w Olsztynie na trociach z dorzecza Łeby pozyskanych w Jeziorze Łebsko http://www.infish.com.pl/wydawnictwo/KR/KR_numer/KR2009/Stresz09_02_05.html Pomijając wątpliwości związane z niewielkim odsetkiem ryb użytych w badaniach, nawet pobieżna ich analiza prowadzi do wniosku, że większość troci które były wpuszczone jako smolty pozbawione są instynktu parcia w okresie godowym w górę rzeki i kręcą się po jeziorze ponad 5 dób często kończąc tam (z rożnych powodów) swoją wędrówkę tarłową. Pozdrawiam.

 • witek_ziemkowski Data dodania: 9 lat temu Oceń: 3 + / -

  Trudno osobie nie posiadającej fachowego wykształcenia z zakresu ichtiologii, takiej jak ja, prowadzić dyskusje na poziomie merytorycznym z autorytetami w tej dziedzinie za jakie uchodzi w naszym kraju np. pan prof. Bartel. Nie mam zamiaru udawać, że jako amator-hobbysta mam chociaż niewielki procent wiedzy pana profesora. Twierdząc tak ośmieszyłbym się, a tego pragnę uniknąć. Ale naprawdę trzeba być ślepym aby nie dostrzec, iż konserwowany od lat z uporem wartym lepszej sprawy model gospodarki trociowej zwyczajnie nie przyniósł spodziewanych rezultatów i chyba najwyższy czas go zweryfikować. Przecież nie jest tajemnicą, iż program reintrodukcji do naszych wód łososia rozpoczęty ponad 20 lat temu zakończył się prawdopodobnie porażką. Nie ma przekonujących dowodów, iż gatunek ten stworzył stado zdolne do samodzielnego rozrodu i de facto istnieje w naszych rzekach li tylko dzięki intensywnym corocznym zarybieniom. Nie czynię z tego powodu twórcom programu zarzutu wszak pewnie stan wiedzy dotyczącej ichtiologii w okresie gdy rozpoczęto program był jak w każdej innej dziedzinie skromniejszy niż teraz. Tym bardziej należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy nie należy rozpocząć wszystkiego od początku. Zdaję sobie sprawę jakiej wymaga to odwagi zwłaszcza od osób którzy byli jego twórcami i którzy muszą przyznać, iż zakończył się on fiaskiem. Ale tak po prostu jest, rzeczywistości nie da się zaczarować tak samo jak smutnych faktów nie przykryją nawet tysiące badań i opracowań naukowych sygnowanych nazwiskami naszych rodzimych autorytetów od łososiowatych. Niewykluczone, że warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia fachowców z zagranicy, znających i stosujących trendy, które przynoszą lepsze efekty w krajach mających większy odsetek dzikich i zdrowych stad łososi i troci. Oczywiście nie chcę stosować prostych porównań, ponieważ np. rzekami Skandynawi z rożnych powodów i to nie tylko związanych z przepaścią mentalną, ale głównie nieublaganą geologią, nasze pomorskie rzeki nigdy nie będą. Pozdrawiam.

 • Parsęta Data dodania: 9 lat temu Oceń: 2 + / -

  bladawiec ma bladą racje ten zabieg z pozostawieniem płetw tłuszczowych jest próbą powstrzymania wyjscia prawdy na jaw ,ale i tak jest jasne ze skoro przez kilkanascie lat ryby z obciętą płetwa z zarybien smoltowych nie wracają do rzeki to i te smolty również nie będą. Jedynie w rzece zrobia remament i zjedza wszystko co da sie zjesc to jest katastrofa ekologiczna .Rzeka nie jest tuczarnią i tego nie wytrzymuje a jezeli ludzie ,którzy sie tym zajmuja robią to swiadomie by wybic wszystkie gatunki innych ryb a pozostawic tylko szlachetne to są złymi przedstawicielami PZW.Ktoś nie dotrzymuje słowa.
  Ktoś cały czas Nas okłamuje i sie z tego smieje.

 • wędkomaniak Data dodania: 9 lat temu Oceń: 3 + / -

  wedkomaniak

  W ubiegłym roku zostaliśmy poinformowani (nieoficjalnie) o stwierdzeniu u ryb w Hodowli Ryb Łososiowatych (hodującej smolty wpuszczane do Parsęty) wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS). Z tego powodu na terenie hodowli wszystkie ryby (zdrowe i chore powinny być zabite i utylizowane), dlatego do Parsęty w roku 2011 nie wpuszczono smoltów w ramach rządowego programu „zarybianie polskich obszarów morskich”.
  Skąd więc pochodzą dwuletnie smolty wpuszczane w tym roku? Dlaczego nie obcina się im płetw tłuszczowych, chociaż w ten sposób oznacza się smolty chyba na całym świecie? Poza tym za ten zabieg hodowcy również otrzymują wynagrodzenie. W przypadku ryb trafiających do Parsęty jest to około 6 tys zł.
  Jako wędkarz będę prosił o wyjaśnienia.

 • Walczak Dominik Data dodania: 9 lat temu Oceń: 3 + / -

  dominik91

  Zapraszam na spacer do portu jachtowego w Kołobrzegu na początku maja. Można w tym czasie zaobserwować ciekawe zjawisko jakim są stada spleśniałych smoltów dogorywających między jachtami.

 • bladawiec Data dodania: 9 lat temu Oceń: 3 + / -

  bladawiec

  Otóż to Wiesiu sam zwróciłem na t uwagę. Teraz nikt nie powie ze ryby wracające na torło to nie smolty i bezcelowe jest ich wpuszczanie. No chyba, że są oznakowane w inny mniej draqstyczny sposób.??? Moze ktos to wyjasni???