Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Poseł RP Czesław Hoc w sprawie jeziora Kamienica

Kołobrzeski parlamentarzysta, Czesław Hoc skierował zapytania do Marszałek Sejmu Ewy Kopacz w sprawie należytego i odpowiedzialnego zagospodarowania oraz użytkowania plaży i terenów wokół jeziora Kamienica, w gminie Gościno, przepięknie położonego, polodowcowego akwenu, często odwiedzanego przez wędkarzy, którzy znają ten problem od podszewki. Mam nadzieję, że nasi czytelnicy wyrażą swoją opinię, po zapoznaniu się z treścią zapytania poselskiego, które publikujemy poniżej.

 

 

Zapytanie poselskie w sprawie:

- należytego i odpowiedzialnego zagospodarowania oraz użytkowania plaży i terenów wokół jeziora Kamienicy, w gminie Gościno w pow. kołobrzeskim

 

Uzasadnienie: 

Jezioro Kamienica (znane też jako Kamica, Dargocice), leżące w gm. Gościno, pow. kołobrzeskim, dzierżawi i użytkuje Gospodarstwo Rybackie „Mielno” sp. z o.o., natomiast właścicielem plaży i terenów w bezpośrednim sąsiedztwie i pasa wokół jeziora jest Nadleśnictwo Gościno będące w strukturze organizacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Szczecinku.

Od kilku lat, Nadleśnictwo Gościno przejęło owe tereny przylegające do jeziora i wokół niego od gm. Gościno, która poprzednio od ponad dwudziestu lat je dzierżawiła.

Jezioro Kamienica, będące jeziorem przypływowym w zlewni rzeki Błotnicy, wypływającej z tego jeziora było dotąd wręcz wzorowym przykładem łączenia funkcji waloru turystyczno – rekreacyjnego z wartością poszanowania piękna krajobrazowego i szacunku dla praw przyrody i ekosystemu tego terenu.

Dogodny dojazd, dbanie o leśne drogi dojazdowe, obecnie nawet wybudowana kilkunastukilometrowa ścieżka rowerowa, zadbana plaża z infrastrukturą okołoplażową (w tym, mała gastronomia), wypożyczalnia sprzętu pływającego, zagospodarowany i wyremontowany pomost na jeziorze, niewielkie ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i kempingi – wszystko to czyniło atrakcyjne miejsce dla wypoczynku mieszkańców nie tylko miasta i gminy Gościno, ale także całego powiatu kołobrzeskiego. Co więcej, z okolicznych małych domków wypoczynkowych, kempingów korzystali dość licznie goście z głębi kraju i turyści zagraniczni chcących wypoczywać w przepięknej scenerii lokalnej przyrody i okresowo odwiedzających pobliską plażę w Kołobrzegu.

Niestety, z informacji mieszkańców gm. Gościno oraz na zaproszenie mieszkańców, osobistej wizyty na tych terenach, z przykrością należy zauważyć, że obecne zarządzanie przez Nadleśnictwo Gościno nie nosi cech należytej staranności gospodarowania i zarządzania tymi terenami.

Dewastacja dróg dojazdowych, demontaż tzw. infrastruktury okołoplażowej i likwidacja wypożyczalni sprzętu, zniszczony pomost na jeziorze, śmieci na brzegach jeziora, czyni te tereny nie tylko mało atrakcyjnymi, ale nade wszystko zagrożonymi degradacją ich dotychczasowych walorów oraz dewastację krajobrazu ze szkodą dla okolicznych mieszkańcowi i lokalnego ekosystemu.

Co więcej, zadziwia determinacja i wysiłek Nadleśnictwa Gościno w odgrodzeniu tego terenu. Otóż, wjazdu na teren plaży jeziora zagradzają, poza wąskim szlabanem, sporych rozmiarów nawiezione głazy kamienne, które skutecznie zagradzają także dojazd specjalistycznych służb ratowniczych w przypadkach nagłych, w tym – do źródła czerpania wody.

Deprecjacji i wyrażanemu obniżeniu ofert odnotowują niewielkie ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i kempingi zlokalizowane w miejscowości Dargocice i wokół jeziora.

Wydaje się, że Nadleśnictwo Gościno nie może lub nie potrafi zapewnić prawidłowego i prorozwojowego zarządzania tymi terenami w taki sposób, by skutecznie połączyć funkcje turystyczne i rekreacyjne z utrzymaniem bogactwa krajobrazowego i ekosytemu tego regionu.

Zatem, istnieje pilna potrzeba ponownych negocjacji z gminą Gościno w celu uzgodnienia warunków przekazania owych pięknych terenów bądź przyjęcie intensywnej i racjonalnej strategii naprawczej w efektywnym zarządzaniu tymi terenami dla dobra bogactwa naturalnego środowiska i ludzi przez obecnego gospodarza.

Tym bardziej, że w sąsiedniej gm. Rymań, w pow. kołobrzeskim, równie urokliwe jezioro Studnica (zwane też Zofianką, Popiel) zostało starannie zagospodarowane i dobrze wypełnia funkcje przyrodnicze i społeczne.

 

Pytania:

1/ Czy Pan Minister może nakłonić RDLP w Szczecinku lub Nadleśnictwo Gościno do ponownych negocjacji z miastem i gminą Gościno, by w imię wartości przyrodniczych jak i też pożądanego wymiaru społecznego przyjąć racjonalne i pożyteczne rozwiązania bądź spowodować, by obecny gospodarz tych terenów, tj. Nadleśnictwo Gościno podjął skuteczne i roztropne działania na rzecz ogólnego interesu społecznego oraz ochrony wartości przyrodniczych?

2/ Jaki był cel tak zdecydowanego i wymagającego znacznego nakładu i wysiłku nawiezienia głazów kamiennych i skutecznego odgrodzenia terenów wokół plaży jeziora w sytuacji możliwości przedłużenia posadowionego szlabanu (do którego zresztą dostępu do klucza nikt nie zna), tym bardziej, że owe rozwiązanie uniemożliwia szybką akcję służb ratowniczych?

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (4)

 • Wąsik Kazimierz Data dodania: 9 lat temu Oceń: 0 + / -

  kwasik

  Bardzo ciekawy temat. Spędziłem dwa lata temu nad jeziorem (w domku w ośrodku powyżej plaży, standard z czasów wczesnego Gierka) dwa weekendy i tydzień między nimi. Co prawda moim celem była Parsęta, ale próbowałem łowić też w jeziorze, bez większych rezultatów. Może dlatego, że na przywitanie jeziorko ojeździł ryczącym skuterem wodnym jakiś popisywacz, krążący tam gdzie byli ludzie. Robił to codziennie. Obszedłem jeziorko wokoło. Stan plaży przy pomostach - to błotniste bagienko. Infrastruktury nad samym jeziorem żadnej. Może i słusznie. W lasach wokół pełno ściętych butwiejących drzew, których nie udało się wydobyć drwalom. Drogi i ścieżki wokół jeziora rozjeżdzone przez quady, przed dwoma z trudem uciekłem w trakcie obchodu. Mimo to jeziorko, las i okolica przepiękne jak Bieszczady, wymagające tylko troski mądrego gospodarza.

 • bladawiec Data dodania: 9 lat temu Oceń: 4 + / -

  bladawiec

  Zgadzam się nasze Lasy Państwowe czują się właścicielami lasów a nie jego zarządcami w dobrym tego słowa znaczeniu. Oni tak naprawdę nie są właścicielami. Niestety ale ich głównym celem i zadaniem to pozyskiwanie drewna. Im nie zależy by chronić cenne ekosystemy i rzadkie gatunki. U nas słabo to widać bo nie mamy już takich lasów. Ale doskonale to widać na przykładzie Puszczy Białowieskiej. Oczywistym jest, że los lasów w Polsce w rekach prywatnych byłby w dużo gorszym stanie. Jako ciekawostkę napiszę, że LP nie zaliczają się do budżetu państwa. Dzięki temu omija ich deficyt. Gdyby było inaczej już dawno budżet lasów byłby rozdysponowany na łatanie nieskończonej dziury budżetowej. Wracając do jeziora, o któym mowa w artykule to fajnie gdzyby spełniało swoją rolę jako centrum turystyki w dobrym tego słowa znaczeniu. To jedyne takie jezioro w naszym regionie. Fajnie też by było gdyby zmienił się dzierżawca jeziora.

 • Kasprowicz Łukasz Data dodania: 9 lat temu Oceń: 4 + / -

  kordeczek

  Popatrzmy na Jezioro POPIEL czy inaczej Rzesznikowo tam co roku jest mały sklepik łódeczki , kajaki , miejsca wyznaczone do palenia ogniska, pole namiotowe , pomost w nienagannym stanie i latem mnóstwo ludzi spędzających miło czas!


  MOŻNA otóż MOŻNA

 • Kasprowicz Łukasz Data dodania: 9 lat temu Oceń: 4 + / -

  kordeczek

  Witam
  Świetny temat !
  To fakt że jezioro zamiera. Jako dziecko wraz z rodzicami spędzaliśmy tam każdą wolną chwile ,a ludzi było tam co niemiara. Teraz jest tak jak wyżej napisano,aż szkoda pisać .
  Jako wędkarz wiem że w jeziorze można złapać dużego Leszcza, Lina, Szczupaka, Węgorza jak i sporych rozmiarów Płoć , a i Okonia nie brakuje .
  Mam nadzieje że za parę lat świetność tego akwenu zostanie przywrócona .
  Powodzenia w staraniu się o to.


  Tak całkiem na marginesie to uważajcie na Straż Leśną lepią mandaty jak znajdziecie się za szlabanem . Wtajemniczeni załapią , a ja niestety wyłapałem tam mandacik.
  pozdrowienia dla nieugiętego pana strażnika

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Ilość odwiedzin