Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Akcja znicz, są już pierwsze zatrzymania kłusowników

Temat nieprzypadkowo zamieszczam w okresie Święta Zmarłych. Tajemnicą poliszynela, jest bowiem wzmożona działalność kłusowników, którzy bezlitośnie wykorzystują okres zadumy oraz wspomnień przyjaciół i bliskich, gdzie wielu strażników, podobnie jak miliony innych Polaków w tym czasie jest na cmentarzach. Wody w tym okresie są na ogół słabiej pilnowane, a ryby stają się ich łatwym łupem. Mając to na uwadze apeluję do wszystkich wędkarzy aby znaleźć czas i wybrać się na wspólny spacer nad nasze jeziora, rzeki i strugi. Zastanówmy się również jak możemy pomóc ich ochronie. Na szczęście są grupy, które nie próżnują. Jedną z nich jest oczywiście Odmłodzona Sekcja Antykłusownicza, popularnie nazywana OSA.

Spacer wzdłuż dopływu Parsęty

 

Dwa tygodnie temu uwagę większości wędkarzy znad Parsęty przykuło wydarzenie, które miało miejsce chyba w najbardziej newralgicznym punkcie kłusowniczym nad królową pomorskich rzek. Chodzi oczywiście o pobicie dwóch członków Odmłodzonej Sekcji Antykłusowniczej, wśród których był członek naszego Koła, a którego dokonali mieszkańcy Rościna. O tej napaści mówiono w telewizji i pisano w prasie regionalnej, dlatego dzisiaj ograniczę się jedynie do podania linków pod którymi media informowały o zdarzeniu:

http://tvp.info/teleexpress/wideo/22102011-1700/5375926

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111022/BIALOGARD/292030004

Tuż po tej napaści, w komentarzach kolegów pojawiło się zwątpienie w sprawie przyszłości grupy OSA. Chodziło oczywiście o skuteczne zgaszenie zapału do ścigania kłusoli, którego mieli dokonać mieszkańcy wioski, w której w wielu przypadkach zamiast wigilijnego karpia na świąteczny stół podaje się trocie. Na szczęście ta wersja się nie sprawdziła, a OSA już kilka dni po rościńskim incydencie pokazała na co ją stać, o czym można przeczytać pod poniższymi linkami:

http://www.osa-parseta.pl/aktualnosci/co-cie-nie-zabije-to-cie-wzmocni.html

http://www.osa-parseta.pl/aktualnosci/wpadka-siatkarzy.html

http://www.osa-parseta.pl/aktualnosci/kolejni-amatorzy-oscienia-w-rekach-straznikow-osy.html

http://www.osa-parseta.pl/aktualnosci/milosnicy-radwi.html

oraz najświeższa:

http://www.osa-parseta.pl/aktualnosci/akcja-znicz.html

         Wydawać by się mogło, że każdy z nas po zapoznaniu się z ostatnimi sukcesami członów grupy OSA powinien być pełen uznania dla ich zaangażowania i społecznej pracy (podkreśliłem słowo społecznej, ponieważ wyjazdy na patrole często finansowali osobiście), niestety w oczach niektórych decydentów nie znaleźli uznania. Zarzuca się im nawet działanie niezgodne z obowiązującym prawem. Na szczęście czasy, kiedy grupa trzech osób była traktowana jako nielegalne zgromadzenie mogące zagrozić bezpieczeństwu państwa, odeszły wraz z gen. Jaruzelskim i stanem wojennym. Najwyraźniej do niektórych to nie dotarło. Nasuwają się zatem pytania – kto zabroni spacerów nad rzekami i ochraniania naturalnego tarła? Kto, jeżeli nie Ci młodzi zapaleńcy ma stanowić przyszłość szeregów straży społecznych? Nieprzychylność, która ich spotyka ze strony niektórych ludzi, którzy powinni być raczej inspiratorami takich inicjatyw jest delikatnie mówiąc niezrozumiała i dająca powody do zastanowienia.

W komentarzach pojawiają się również głosy kolegów wyjaśniających genezę takiego traktowania członków Odmłodzonej Sekcji Antykłusowniczej. Według nich, OSA pokazała skalę problemu oraz niedostateczne zaangażowanie komórek PZW odpowiedzialnych za ochronę naszych wód. Wędkarze twierdzą również, że należy zachować suwerenność grupy i jak najszybciej umożliwić jej działanie również na terenie powiatu kołobrzeskiego, aby obalić mit o znikomej skali kłusownictwa na naszym terenie. Będzie to możliwe dopiero po podpisaniu porozumienia pomiędzy powiatami: koszalińskim, białogardzkim oraz kołobrzeskim. Nie wiedzieć czemu ta sprawa wciąż czeka na swój finał. Kilku młodych, zdesperowanych mieszkańców naszego powiatu, już wstąpiło w szeregi Społecznej Straży Rybackiej w Białogardzie, gdzie zostali przyjęci z otwartymi rękami i którzy wierzą, że już wkrótce będą mogli w ten sposób „legalnie” ochraniać ryby również na odcinkach przyujściowych Parsęty, gdzie mieszkają na co dzień. Poza tym działanie różnych, niezależnych grup na tym samym obszarze da jasny obraz ich skuteczności i pozwoli na właściwe przekierowanie środków finansowych. Umożliwi również wzajemną kontrolę samych strażników podczas uprawiania wędkarstwa.

Światełkiem w tunelu jest informacja, jaką uzyskaliśmy od Prezesa naszego Okręgu, kol Janusza Nyka, o podziale przyszłorocznych wpływów ze sprzedaży zezwoleń okresowych. Kilka tysięcy zł rocznie, które zasilało budżet Koła Miejskiego z tego tytułu w latach poprzednich, ma być prawdopodobnie przywrócone w 2012 roku. Środki te muszą być wykorzystane na zagospodarowanie i ochronę wód, jednak to Zarząd Koła będzie wybierał beneficjenta i decydował o wielkości przekazanych środków według własnej oceny.

Wodom Cześć!

Wiesiek Skólmowski

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (4)

 • wędkomaniak Data dodania: 10 lat temu Oceń: 0 + / -

  wedkomaniak

  w wyniku zmian na stronie OSA linki wykorzystane w tekście dotyczące ich akcji są nieaktualne. Można je wszystkie bez problemów znaleźć na oficjalnej stronie Odmłodzonej Sekcji Antykłusowniczej pod adresem www.osa-parseta.pl

 • wędkomaniak Data dodania: 10 lat temu Oceń: 0 + / -

  wedkomaniak

  podobnie jak każde posiedzenie naszego Zarządu Koła (w tym roku), posiedzenia Zarządu Okręgu są protokołowane i z tego co wiem nie są to dokumenty z klauzulą tajne / poufne. Wydaje mi się, że zainteresowani powinni wystąpić przez swój Zarząd Koła z wnioskiem o udostępnienie takiego dokumentu. Dla ułatwienia dodam, że jest to zebranie ZO PZW w Koszalinie, które odbyło się 24 października br. i jak każde inne było również nagrywane.

 • tomano Data dodania: 10 lat temu Oceń: 0 + / -

  Ja mam wielką prośbę do Pana Wieśka, a mianowicie o to żeby napisał konkretnie kim są ci " niektórzy ludzie, lub niektórzy decydenci", będący przeciwnikami OSY. Może warto byłoby wypunktować takich delikwentów publicznie i skłonić do przedstawienia swoich racji, dlaczego są na "nie" dla takiej inicjatywy. Pozdrawiam Tomek

 • B. Wojciech Data dodania: 10 lat temu Oceń: 0 + / -

  wojciech_bukowiecki

  No nareszcie nas Pan prezes docenił...!! miejmy nadzieję ze w przyszłym sezonie tak się stanie, że pieniądze zostaną w ten właśnie sposób spożytkowane!!!!!!
  Panie Nyk nie ma sie nad czym zastanawiać!!!! tylko inwestować w ochronę !!!!!!!

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Ilość odwiedzin