Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Zaostrzenie przepisów w wędkarstwie morskim stało się faktem

Informacje dotyczące planowanych zmian przepisów w wędkarstwie morskim, opublikowane na naszej stronie 21 sierpnia br, znalazły swoje potwierdzenie w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 17 listopada 2016 roku.

Tak więc wędkowanie metodą spinningową nad wszystkimi polskimi morskimi wodami wewnętrznymi, tzw portowymi, w okresie od 15 września do końca lutego każdego roku jest zabronione. Niestety zakaz dotyczy również morskiego odcinka Parsęty, dlatego miłości trociowania na odcinku pomiędzy mostami kolejowym i portowym na rozpoczęcie sezonu będą musieli poczekać do marca. Oczywiście trocie i łososie w pasie 4-milowym można już łowić od 1-go grudnia, jednak metoda polegająca na brodzeniu w lodowatej morskiej wodzie ma wciąż wąskie grono miłośników. Przy tej metodzie zliberalizowano przepisy dopuszczając stosowanie maksymalnie dwóch kotwiczek o trzech ostrzach rozstawionych w taki sposób aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm, a tym samym czasami szerszych od stosowanych przynęt.

Powracając do treści nowego rozporządzenia należy podkreślić, że zaostrzenie przepisów dotknęło li tylko portowych spinningistów. W dalszym ciągu można tam wędkować od godziny 700 do 1700, jednak tylko przy użyciu wędki z przymocowaną linką zakończoną jednym przyponem, uzbrojonym w jeden haczyk o jednym ostrzu, oczywiście o ile nabrzeże jest udostępnione wędkującym.

Wędkarze łowiący z kutrów i innych jednostek pływających dzięki nowelizacji mogą łowić ponownie przy użyciu np. uzbrojonego pilkera i jednej przywieszki, lub na dwie przywieszki, stosując przy tym tylko obciążenie. Jest to dokładnie opisane w rozporządzeniu z którego również wynika iż w tym sposobie wędkowania nie wolno stosować kotwic szerszych od stosowanej przynęty, cyt.: „3. Przy prowadzeniu połowów dorsza ze statku lub innego niż statek urządzenia pływającego dopuszcza się zakończenie linki, o której mowa w ust. 1:

sztuczną przynętą z przymocowanym do niej, w sposób elastyczny, haczykiem o nie więcej niż 3 ostrzach rozstawionych w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm lub nie przekraczały szerokości przynęty, oraz

2) przyponem zakończonym haczykiem o jednym ostrzu, którego rozwarcie nie przekracza 20 mm, z przymocowaną do niego sztuczną przynętą, lub

3) dwoma przyponami zakończonymi haczykami o jednym ostrzu, których rozwarcie nie przekracza 20 mm, z przymocowanymi do nich sztucznymi przynętami.”,

Kołobrzescy wędkarze na pewno będą zainteresowani zmianą okresu ochronnego węgorzy, który zmieniono z letniego na zimowy. Obecnie węgorzy nie wolno zabierać po złowieniu w okresie od 1-go grudnia do 31 marca.

Z wędkarskim pozdrowieniem

Wiesław Skólmowski

 

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.