Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Przygotowywane jest zaostrzenie przepisów w wędkarstwie morskim

W departamencie Rybołówstwa przygotowywane są zmiany w przepisach dotyczących wędkowania nad wodami morskimi, przede wszystkim dotyczące uprawiania wędkarstwa w obrębie portów.

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w ramach uzgodnień publicznych, zwrócił się z prośbą o wyrażenie opinii i zgłaszanie ewentualnych uwag do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego. Przedmiotowy projekt z proponowanymi zmianami został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej, a także rozesłany do zainteresowanych. Łącznie otrzymało je blisko 60 podmiotów, w tym 6 z Kołobrzegu.

Termin wyrażania opinii na temat zmian upłynął 19 sierpnia i teraz możemy już tylko oczekiwać na końcowe postanowienie i publikację nowych przepisów, które po vacatio legis zaczną obowiązywać również w kołobrzeskim porcie.

Przybliżając proponowane zmiany na szczególną uwagę zasługuje zmiana terminu okresu ochronnego dla węgorzy, który po nowelizacji będzie zimowy, obowiązujący od 01 grudnia do 31 marca. Równie istotną zmianą jest dopuszczenie kotwiczki szerszej od przynęty, co dotychczas było zabronione, a w przypadku spinningu morskiego gdzie stosowane smukłe przynęty mają między innymi po kilka, kilkanaście milimetrów szerokości było swoistym kuriozum. Będziemy jednak zmuszeni do stosowania kotwiczek nie większych niż 30 mm po obrysie.

Odrębnym wątkiem jest wprowadzenie w okresie od 15 września do końca lutego, we wszystkich portach w Polsce, zakazu wędkowania od godziny 17-tej do 7 rano, a także całkowity zakaz stosowania metody spinningowej w tym okresie. 

Reasumując, z dużym prawdopodobieństwem sezon trociowy na morskim odcinku prawego brzegu Parsęty rozpocznie się 01 marca. Dlaczego moim zdaniem tylko na prawym brzegu? Otóż nowe przepisy w zestawieniu z ostatnią Uchwałą Rady Miasta Kołobrzeg wykluczają uprawianie wędkarstwa na Wyspie Solnej, na terenach należących do Zarządu Portu Morskiego, w okresie od 01 marca do końca września, a więc również na lewym brzegu odcinaka rzeki. Zupełnie inną kwestią mogą być podjęte niebawem starania Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty mające na celu przesunięcie granicy wód śródlądowych do mostu portowego, które całkowicie wykluczą wędkowanie nad Parsętą bez zezwolenia wykupionego w Karlinie.

Wiesław Skólmowski

 

 

ps

Na tytułowym zdjęciu można się przekonać jak przestrzegane są przepisy przez wędkarzy. Fotografia została wykonana 23 sierpnia 2015 roku w trakcie obowiązywania zakazu uprawiania rekreacyjnego połowu ryb w Marinie Solnej wydanego w formie Uchwały Rady Miasta. Marina jest pełna jachtów i wędkujących.

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (1)

  • ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ Marek Data dodania: 5 lat temu Oceń: 110 + / -

    PZW juz pokazało jak dba się o wody jej powierzone a teraz prubuje swoje macki rozwinac aż na wody morskie,gdzie na szczęscie nie ma nic do powiedzenia.Bo w przeciwnym razie Urzad Morski pozbył by się chetnych
    z wędkowania tak jak obecnie w P.Z.W. w kole 17 Kołobrzeg