Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Elektryczne rzeki

archiwum Koła Miejskiego PZW

W §38 Pkt 1 Statutu Polskiego Związku Wędkarskiego jest napisane, że najwyższą władzą Okręgu jest okręgowy zjazd delegatów, tym samym uchwały pozjazdowe podjęte przez delegatów wyznaczają kierunki i granice, których zarządowi okręgu przekraczać nie wolno. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się logiczne i jasne, ale tylko teoretycznie.

Najwyraźniej w naszym okręgu jest inaczej, czego przykładem są rozpoczęte kilka dni temu odłowy tarlaków troci i łososi. Niestety nikt nie poinformował wędkarzy o tym fakcie, łamiąc obowiązujące w koszalińskim okręgu przepisy. Nie ma żadnej informacji na internetowej stornie okręgu, jak również nie zostały poinformowane zarządy kół działających nad rzekami, gdzie odbywa się odłów.

Byłem, jestem i będę przeciwny odłowom których celem nie są ryby przeznaczone tylko i wyłącznie do tarła. W obecnej sytuacji każda z nich jest ichtiologicznie i wędkarsko wyjątkowo cenna dlatego sądziłem, że będzie to miało przełożenie na tegoroczne odłowy i podejmowane kroki. Niestety wszystko odbywa się według starego schematu.

Podkreślam, że nie stawiam zarzutów o ich nielegalność, ponieważ nie wyobrażam sobie aby rozpoczęły się bez zgody Marszałka Województwa. Uważam, jednak że pozyskiwanie tarlaków tak wcześnie i przy tak dużych temperaturach może skutkować jedynie wyeliminowaniem ich z tegorocznego tarła, zarówno sztucznego, jak i naturalnego. Dowodem może być analogiczny okres roku ubiegłego, gdzie ryby pochodzące ze zbyt wcześnie rozpoczętych odłowów trafiły do utylizacji, a część została sprzedana.

 

Wiesław Skólmowski 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (7)

 • witek_ziemkowski Data dodania: 6 lat temu Oceń: 0 + / -

  Faktem jest, że najlepiej odławiaczy tarlaki, które możliwe krótko przetrzymywane będą w basenach. Faktem jest to, że po wybudowaniu przepławki w Rościnie trudniej pozyskać w krótkim czasie odpowiednią ilość tarlaków. Faktem jest to, że użytkownik rybacki ma zobowiązania wynikające z operatu z których zobligowany jest się wywiązać. Faktem jest to, że dalej jest wysoka temperatura wody i powietrza. Faktem jest to, że wypuszczanie ryb przetrzymywanych na potrzeby naturalnego tarła jest niecelowy i moim zdaniem najlepiej je sprzedać aby choć w części pokryć koszty związane z pozyskaniem tarlaków.

  Natomiast jeżeli prawdą jest to, że pomimo wpompowania sporych pieniądzy w odnowienie ośrodka hodowlano-zarybieniowego , zatrudnia kompetentnego personelu, występują problemy z przetrzymaniem kilkanaście dni tarlaków do czasu aż ich ikra dojrzeje i ,,takie ryby na ogół nie dożywaja tarla" jak rozumiem w przypadku olbrzymiej ilości ryb to byłby to GIGANTYCZNY PROBLEM dla okręgu, ichtiologów i wędkarzy także. Pozdrawiam

 • Skólmowski Wiesław Data dodania: 6 lat temu Oceń: 6 + / -

  Praktycznie wszystkie trocie odłowione w połowie października nie nadawały się do tarła, ponieważ ich ikra była niedojrzała. Każdy kto widział trocie przetrzymywane przy tych temperaturach w szorstkich, betonowych basenach przez kilkanaście dni, wie o czym piszę. Takie ryby na ogół nie dożywają do tarła i trafiają do psich misek, albo do sprzedaży. Ryby powinny być jak najdłużej w rzece. Tam trzeba je ochraniać, a odłowić wówczas kiedy samice są prawie miękkie. Jednak jak się ma zgodę na odłów prawie 5 i pół tony troci i łososi, to po co racjonalna gospodarka tarlakami.

 • witek_ziemkowski Data dodania: 6 lat temu Oceń: 0 + / -

  No to mamy 1-szą połowę grudnia i uparta temperatura dalej nie chce zejść do właściwego poziomu. To jak zgodnie z logiką zawartą w artykule czekamy dalej na odłow tarlaków?

 • witek_ziemkowski Data dodania: 6 lat temu Oceń: 1 + / -

  Upłynęły prawie 2 tygodnie od pozyskania ,,tak wcześnie i przy tak wysokich temperaturach" tarlaków mam pytanie czy w porównanywaniu do dnia 16.10 temperatura spadła już na tyle, iż zgodnie z zasadami sztuki można je bezpiecznie wyłowić? A może trzeba zaczekać powiedzmy do pierwszej połowy grudnia aż temperatura zechce zejść do właściwego poziomu? Tak sądzę, że to będzie optymalne rozwiązanie. Jestem też niemal pewien, że jeżeli użytkownikowi rybackiemu nie uda się pozyskać ponownie zaplanowanej ilości ikry to zarówno RZGW, jak i szef komisji zarybieniowej polskich obszarów morskich odniosą się do tego z pełnym zrozumieniem. Pozdrawiam.

 • And. Maciej Data dodania: 6 lat temu Oceń: -2 + / -

  Rozwiń
 • witek_ziemkowski Data dodania: 6 lat temu Oceń: 0 + / -

  Przepraszam za składnie, powtarzane wyrazy i błędy ale piszę z telefonu co niestety proste nie jest.

 • witek_ziemkowski Data dodania: 6 lat temu Oceń: 5 + / -

  Rzeczywiście o odłowach tarlaków powinno się informować zainteresowanych, chociażby po to aby uniknąć komentarzy o ewentualnych nieprawidłowościach. Swoją drogą tytuł artykułu jest tyleż intrygujący co niezgodny ze stanem faktycznym. Elektropolowy są powszechnie uznaną metodą min. pozyskiwania tarlaków tak samo dobrą jak inne, oczywiście pod warunkiem, iż przeprowadza się je zgodnie z obowiązującymi normami (których jako niefachowiec nie znam).
  Z tego co wiem pozyskane tarlaki pozyskiwane są jedynie w celu pozyskania materiałów płciowych dla:
  1. Hodowców wytypowanych przez Kom.zarybieniowa POM
  2. Własnych potrzeb wynikających z operatu.
  Pkt. 1 i 2 są OBOWIAZKIEM UŻYTKOWNIKA RYBACKIEGO bez względu na to kto nim będzie. Ryby które nie są gotowe do tarla przetrzymywanych są w basenach aż ich ikre dojrzeć. Niektóre z nich z różnych powodów nie są w stanie doczekać tego momentu, zdarza się iż niektóre nie są w stanie przeżyć trudów kontrolowanego tarla. Zresztą wypuszczania takich ryb po odtarleniu z ichtiologicznego pkt-u widzenia jest NIECELOWE a ekonomicznego kosztowne dla użytkownika rybackiego.
  Zresztą warto te rzeczy zostawić fachowcom ichtiolog pracującym w Okręgu, którzy się na tym zwyczajnie znają w przeciwieństwie do mnie czy Autora tego nieprzemyślanego chyba do końca artykułu. Pozdrawiam