Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Trocie mogą nie wpłynąć do rzek

Podczas październikowego posiedzenia Zarządu Koła naszą siedzibę przy ulicy Mazowieckiej odwiedził wędkarz, który wędkarstwo uprawia nad jeziorem Resko Przymorskie.

Z relacji wędkarza wynikało, że intensywność odłowów prowadzona tam w tym roku przez rybaków jest większa niż w latach poprzednich, jednak nie to stanowiło clou jego wizyty. Zaniepokojenie wędkarza wzbudziły sieci ustawione przed ujściem jeziora do Kanału Resko, co jego zdaniem może powodować zatrzymanie wędrówki ryb dwuśrodowiskowych, w tym przypadku troci.

O ile na zakres i ilość odłowów prowadzonych przez użytkowników rybackich Polski Związek Wędkarski nie ma wpływu, to w tym konkretnym przypadku siatki blokujące wędrówkę troci będą miały decydujące znaczenie dla ilości ryb w Błotnicy i Dębosznicy, których wody, zanim wpłyną do morza, wpadają do jeziora Resko Przymorskie, dlatego sprawa nie była zbagatelizowana i już została zgłoszona do ichtiologa okręgowego, który obiecał interwencję.

Warto pamiętać, że trocie wędrowne i łososie, od października do końca grudnia, na wodach śródlądowych, są gatunkami prawnie chronionymi i żaden rybak nie ma prawa odławiać ich w dzierżawionych wodach bez zgody Marszałka Województwa, a takiej zgody nie ma dzierżawca jeziora Resko Przymorskie.

Rybaków (użytkowników rybackich) też obowiązują wymiary i okresy ochronne, wynikające z ustawy i rozporządzenia o rybactwie śródlądowym.

Prezes Zarządu Koła

Wiesław Skólmowski

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.