Maraton wędkarstwa plażowego im. Henryka Nizioła

W ostatni weekend sierpnia, na plaży zachodniej w Kołobrzegu, odbył się XV Maraton wędkarstwa plażowego im. Henryka Nizioła. Wśród 37 uczestników, ośmiu było członkami naszego koła. Indywidualnie najlepszym zawodnikiem został Andrzej Falko z Koszalina, drugi był Robert Weiman z Poznania, a trzeci najmłodszy zawodnik maratonu, Piotr Pietrzyk.

W klasyfikacji drużynowej wygrali stali bywalcy kołobrzeskich zawodów surfcastingowych, małżeństwo Honorata i Andrzej Falko, na drugim miejscu sklasyfikowano zespół: Izabelę Weiman, Roberta Weimana, i Dawida Furmana. Trzecie miejsce zajęli ubiegłoroczni triumfatorzy imprezy, reprezentanci kołobrzeskiego Koła Miejskiego PZW, w tym roku w składzie: Mariusz Chrzanowski, Waldemar Puc i Wojciech Jabłoński. Tuż za nimi znalazła się druga z naszych drużyn, która miała ogromne szanse na zwycięstwo. Marcinowi Borkowskiemu nie udało się wyholować przez płyciznę dwóch piękny leszczy. Podczas holu jednego z nich, zanim okazało się co to za gatunek, informował nas, że takiej ryby jeszcze nie złowił w Bałtyku. Ogromny leszcz zerwał się z całym bocznym przyponem.

W imprezie brali też udział zawodnicy z poznańskich klubów Grauvell i Konger, których głównym celem było rozpoznanie łowiska przed Międzynarodowymi Mistrzostwami Polski, podczas których jeden z sektorów będzie dokładnie w tym samym miejscu.

Niestety, o tegorocznej edycji maratonu nie można pisać w samych superlatywach. Pomimo tego, że przez wiele lat zdążyliśmy się już przyzwyczaić do stosowania przez zawodników uczestniczących w tej imprezie przeróżnych metod wędkarskich (zresztą zgodnie z regulaminem), ponieważ organizator dawał i daje takie możliwości, są granice których przekraczać nie powinien. Musi pamiętać o przepisach nadrzędnych, w tym przypadku o ustawie z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim, oraz rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 lipca 2015 r. w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego (Dz. U. z 2015 r., poz. 1015).

Brak limitów, oraz wymiary ochronne poniżej obowiązujących w Polsce nad wodami morskimi (troć 35 cm, flądra 21 cm) uważam za skandaliczne. Bez komentarza pozostawiam różne wielkości stanowisk wyznaczonych zawodnikom.

Pozostaje już tylko mieć nadzieję, że podczas kolejnego maratonu do takich sytuacji nie dojdzie.

Opinia wyrażona w tekście jest moim prywatnym stanowiskiem w tej sprawie.