Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Chipowane trocie wpuszczono do Parsęty (video)

We wtorek kilku wędkarzy z kołobrzeskiego Koła Miejskiego Polskiego Związku Wędkarskiego miało wyjątkową okazję uczestniczyć w niecodziennych badaniach ichtiologicznych. Zespół naukowców, na czele z prof. dr hab. Tomaszem Heese - Kierownikiem Katedry Biologii Środowiskowej Politechniki Koszalińskiej, rozpoczął projekt, którego celem jest analiza migracji ryb wędrownych i sprawdzenie skuteczności przepławki, uruchomionej w październiku br na Parsęcie.

Zanim 10 troci wędrownych wypuszczono do rzeki, w Ośrodku Hodowlano Zarybieniowym PZW „Liśnica” pod Białogardem ryby poddano zabiegowi wszczepienia chipów. W uśpione i znieczulone trocie wszczepiono urządzenia elektroniczne w miejscu, w którym nie ma mięśni napędowych i dzięki temu ich motoryka nie została zakłócona. Przez około 180 dni znaczki telemetryczne mają emitować indywidualny kod, pozwalający prześledzić wędrówkę każdej z ryb.

W ramach projektu w przepławce zamontowano skaner odbierający i rejestrujący sygnały, dzięki temu dowiemy się ile ryb wybrało wędrówkę w górę rzeki i czy była ona skuteczna. Na początku przyszłego roku zespół prof. dr hab. Tomasza Heese planuje sprawdzić niżej położone odcinki rzeki w poszukiwaniu oznakowanych troci.

Okres ochronny tego gatunku ryb kończy się 31 grudnia i istnieje duże prawdopodobieństwo, że niektóre z nich zostaną złowione przez wędkarzy. Co zrobić w takim przypadku? Odpowiedź znajdziecie w prezentacji.

 

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (4)

 • tomek_1100 Data dodania: 7 lat temu Oceń: -6 + / -

  Rozwiń
 • tomek_1100 Data dodania: 7 lat temu Oceń: -13 + / -

  Rozwiń
 • Skólmowski Wiesław Data dodania: 7 lat temu Oceń: 9 + / -

  Ryb oznakowanych „zwykłym” zewnętrznym znaczkiem wpuszczano tysiące, by nie napisać dziesiątki tysięcy.
  Znaczki telemetryczne wszczepione wczoraj trociom mają własne zasilanie i emitują sygnał radiowy o bardzo dużej częstotliwości, dzięki czemu posiadając odpowiedni sprzet można określić dokładne położenie ryby w rzece, nie widząc jej. Koszty także odgrywają ogromną rolę – koszt jednego chipa to 1000 zł

 • tomek_1100 Data dodania: 7 lat temu Oceń: -5 + / -

  Rozwiń

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Ilość odwiedzin