Koło Miejskie PZW w Kołobrzegu
http://www.1479.pzw.org.pl

Aktualności

Elektryczne rzeki

Aktualności | 2015-10-16 | Publikujący: Koło Miejskie PZW w Kołobrzegu

archiwum Koła Miejskiego PZW

W §38 Pkt 1 Statutu Polskiego Związku Wędkarskiego jest napisane, że najwyższą władzą Okręgu jest okręgowy zjazd delegatów, tym samym uchwały pozjazdowe podjęte przez delegatów wyznaczają kierunki i granice, których zarządowi okręgu przekraczać nie wolno. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się logiczne i jasne, ale tylko teoretycznie.

Najwyraźniej w naszym okręgu jest inaczej, czego przykładem są rozpoczęte kilka dni temu odłowy tarlaków troci i łososi. Niestety nikt nie poinformował wędkarzy o tym fakcie, łamiąc obowiązujące w koszalińskim okręgu przepisy. Nie ma żadnej informacji na internetowej stornie okręgu, jak również nie zostały poinformowane zarządy kół działających nad rzekami, gdzie odbywa się odłów.

Byłem, jestem i będę przeciwny odłowom których celem nie są ryby przeznaczone tylko i wyłącznie do tarła. W obecnej sytuacji każda z nich jest ichtiologicznie i wędkarsko wyjątkowo cenna dlatego sądziłem, że będzie to miało przełożenie na tegoroczne odłowy i podejmowane kroki. Niestety wszystko odbywa się według starego schematu.

Podkreślam, że nie stawiam zarzutów o ich nielegalność, ponieważ nie wyobrażam sobie aby rozpoczęły się bez zgody Marszałka Województwa. Uważam, jednak że pozyskiwanie tarlaków tak wcześnie i przy tak dużych temperaturach może skutkować jedynie wyeliminowaniem ich z tegorocznego tarła, zarówno sztucznego, jak i naturalnego. Dowodem może być analogiczny okres roku ubiegłego, gdzie ryby pochodzące ze zbyt wcześnie rozpoczętych odłowów trafiły do utylizacji, a część została sprzedana.

 

Wiesław Skólmowski